Hlavní sál

PÁTEK

Řecká mytologie – incest, kastrace, kanibalismus…

Řecká mytologie – incest, kastrace, kanibalismus…

Říkali jste si někdy, že řecké mýty jsou trochu zvláštní? Třeba když Kronos usekl vlastnímu otci penis, Héfaistos rozsekl Diovi hlavu, aby z ní mohla vyskočit Athéna, nebo když uctívačky Dionýsa holýma rukama roztrhaly vlastní děti? V už tradiční besedě s autory Podcast Ante Portas, nejpopulárnějšího podcastu o antické civilizaci ve středovýchodní Evropě, a podíváme, proč Řekové uctívali bohy, kteří často vypadají jako z Lovecrafta.

(Kamil Gregor a Petr Gongala)

Mezihvězdné lety – realita či fikce?

Mezihvězdné lety – realita či fikce?

Lidstvo již dlouhá staletí sní o dalekých cestách prostorem a časem k našim nejbližším hvězdným sousedům, ale i do vzdálenějších končin vesmíru. S mezihvězdným cestováním se můžeme setkat ve stovkách sci-fi románů, filmů a seriálů. Jak moc jsou však podobné výpravy realistické? Jaké koncepty byl pro mezihvězdné cesty navrženy? A jaké těžkosti nás při cestách do vzdálenějšího vesmíru čekají? Na to se zaměříme v naší dnešní přednášce.

(Vítězslav Škorpík)

SOBOTA

Mistrovství světa v zírání

Mistrovství světa v zírání

Jediné mrknutí a je po všem! Přijďte poměřit své síly v tomto Sportu s velkým „S“ s největšími borci světa! Nejen pro fanoušky seriálu Velkovlak.

(Viky, Kohy, Obscuro)

Reálná předloha Eso Rimmera

Reálná předloha Eso Rimmera

Cože? To jako vážně? Vždyť Eso Rimmer je parodií na už tak přehnané akční hrdiny! Chcete mi říct, že někdo jako on skutečně existoval a vykonával bohatýrské skutky? V přednášce se dozvíme o neobyčejném životě Adriana Warburtona. A když zbyde čas, řekneme si něco o Glennu Millerovi a necháme se unudit k smrti jeho Pennsylvania six-five-thousand.

(Kryton)

Máme rádi Trpaslíka

Máme rádi Trpaslíka

Nemáte dostatečné znalosti? To vůbec nevadí! Stačí mít dobrý postřeh a chuť se pobavit! Přijďte a zúčastněte se speciální verze soutěže "Máme rádi Česko"! (Soutěže se může zúčastnit jednotlivec i dvojice. Vše probíhá kvízovou a písemnou formou.)

(Jessica, Marty a pan Filuta)

John Glenn a počátky americké pilotované kosmonautiky

John Glenn a počátky americké pilotované kosmonautiky

Před 60. lety, v úterý 20. února 1962 vzlétl do kosmu první americký astronaut John Glenn. Před ním jen na pár minut nahlédli do vesmíru v kosmických lodích Mercury šimpanzi Ham a Enos a astronauté Alan Shepard a Virgil Grissom.

(Milan Halousek)

Pandemie, hrdinka fantastiky

Pandemie, hrdinka fantastiky

Kolektivní osudová nebezpečí a zvraty tvoří jádro četných příběhů. Netýkají se pouze válek a boje za svobodu a rovnost. Početně a odjakživa se vyskytuje motiv epidemie, případně pandemie. Jak si s ním poradili žánroví tvůrci a především jejich hrdinové? Roušky nestačí – o dobrodružství, magii, technologie a hrůzu nebude nouze! Zombie, upíry a mimozemské nákazy až na výjimky vynecháme.

(Františka Vrbenská)