Sci-fi & fantasy

PÁTEK

Útočiště pro sociofoby

Přijďte se k nám zašít před světem a strávit hodinku či dvě v potemnělé místnosti, kde nebudete muset s nikým interagovat, jen vnímat svět ušima a očima. A třeba se nám povede vás překvapit.

(Sci-fi & fantasy tým)

Black Mirror – 6. série

V loňském roce vyšla nová série slavného antologického seriálu Black Mirror. Popovídáme si a zanalyzujeme nejnovějších 5 epizod a podíváme se na minulost a budoucnost seriálu.

(Gordon W.)

Drakárys podcast LIVE: zvěřinec

Živé nahrávání podcastu Drakárys! Vydej se s Térou a Áďou do světa Písně ledu a ohně George R. R. Martina. Tentokrát se podíváme na zoubek zvířatům a jejich symbolice v knihách i seriálu. Od nabubřelých jelenů přes mýtické draky až po miláčky zlovlky. A možná přijde i měchohubec.

(Áďa & Téra)

Podcast Drakárys živě

České cesty v čase

Jak je na tom s cestováním v čase Česká kinematografie? Co vše jsme od roku 1993 natočili a co z toho stojí za zhlédnutí?

(Doktor)

SOBOTA

Vstáváme s Hvězduší

Mají v jiných dimenzích taky dobrá rána nebo spíš chaos a divokou jízdu? To vám hned po ránu prozradí Star hvězduše Motýlová.

(Sci-fi & fantasy tým)

Svačinka se Stařenkou Oggovou

Přijďte si nechat podráždit chuťové pohárky tím nejlepším, co nám tento klenot zeměplošské gastroliteratury přináší. Kam se hrabe Magdaléna Dobromila na Gytu Oggovou!

(VeHaLi & Rausek)

Irsko a fantasy

Irsko – země proslulá whiskey, nedostatkem brambor a elfy. V dnešní době je Irsko s oblibou používáno v leckterém fantasy, ať už jde o Irsko samotné, jeho mytologii, nebo jeho jazyk. Ne každý autor si ovšem bere inspiraci s citem a tak leckdy vznikají neúmyslně úsměvné chvilky. V této přednášce se podíváme na literární stopu Irska a jeho mytologie, ty největší chyby a možná i něco málo o irštině.

(Jon Silverstone)

Irsko a fantasy

Zeměplošský vesmír

Podívejme se na Zeměplochu z pohledu geologického a astronomického významu. Dozvíte se, jak se postupně utvářela Zeměplocha, tak jak ji známe. Probereme zrození A´Tuin a rozmnožování druhu chelis galactica. Neopomeneme ani astronomické události jako byl dopad meteoritu a pátého slona, geologické pohyby kontinentů nebo kráčení samotné galaktické želvy.

(Hadati)

Zeměplošský vesmír

O AI s Michalem Radou

Zajímá vás, co se děje nového na poli AI? Nebo se jen chcete pobavit nad poznatky a zkušenostmi s využitím AI? Protože to, že za vás napíše seminárku nebo vyhledá informace už všichni víme. Co ale dokáže řešit dál? Kdo Michalovi přednášky zná tak ale ví, že sice začneme u AI ale také můžeme vtipnou formou vyřešit i takovou nesmrtelnost chrousta a to už stojí za návštěvu, ne?

(Michal Rada)

40 let s českou sci-fi a fantasy

40 let s českou sci-fi a fantasy – aneb spisovatel, scenárista a lektor Jiří W. Procházka – od kyberpunku a space opery až po Agenta JFK. Retro jako blázen! (Uvidíte též i staré Rodokapsy či raritní knihy!)

(Jiří W.Procházka)

Strata a Temná strana slunce

Poněkud opomíjené sci-fi romány Terryho Pratchetta optikou antropologie literatury. Co nám mohou říct o vnímání člověka v rámci kulturních souřadnic a jak jsou dané motivy provázány s obdobnými motivy v jiných Pratchettových knihách.

(Martin Markoš)

České sci-fi filmy

Přes nečasté spojení české kinematografie se sci-fi žánrem se ukazuje, že i v naší filmové historii najdeme perly v tomto žánru. Představíme si několik zajímavých českých sci-fi reprezentantů a zaměříme se při tom na rozličné vynálezy, jež vyplodila fantazie scénáristů.

(Schönys)

Jak číst Úžasnou Zeměplochu?

Toť odvěká čtenářská otázka. Upřímně ani skalní fanoušci se neshodnou. Pojďme si společně popovídat o čtyřech základních možnostech a možná přijdeme i na další. Vítáni jsou jak nováčci, tak i zkušení milovníci knižní série Úžasná Zeměplocha od Terryho Pratchetta.

(Daphne)

Cestování v čase

Jakým způsobem můžeme cestovat v čase? Existuje na to stroj nebo to dokážeme silou mysli? Od Hawkingových teorií, po „skutečné“ cestovatele a jejich poznatky. A nebo vás budu jen tahat za nos?

(Lucy Leveller)

Potvory vodní i podvodní

Všichni se asi shodnou na tom, že takový lidožravý vodní kůň je pěkná potvora. Ale kde všude je na ně možné narazit? Existují i méně agresivní formy? Proč s sebou v Japonsku k vodě brát okurky? A vyplatí se lekce hry na housle pod vodopádem? Přineste si dotazy, zadebatujeme!

(Dark Lord Trym)

Potvory vodní i podvodní

Kouzla žánru fantasy

Přednáška pro čtenáře fantasy, ale především a zvláště pro autory fantasy. Pojďme se spolu zamyslet nad tím, jak různí spisovatelé čarují s magií. Doufám, že nám to pomůže lépe prozkoumat náš oblíbený žánr z trochu jiného úhlu pohledu. A třeba nás to všechny i k něčemu inspiruje.

(Tessuna)

Filmové vize budoucnosti

Filmy nám dost často ukazují nepříliš vzdálenou budoucnost. Jak ale roky jdou, jejich budoucnost se nakonec stane naší minulostí. Pojďme se podívat co všechno nám filmaři slibovali a jak moc se trefili, či netrefili.

(Doktor)

Slashy music videa

Ukážeme si výběr video výtvorů fanoušků, kteří mají rádi, když se pánové mají rádi.

(elirwen)

NEDĚLE

Snídáme u Letohrátek

Po dlouhém dni plném zážitků vám Letohrátky zpříjemní ranní vstávání. Klidně si sem doneste snídani od piráta Luigiho a nechte se pobavit hravostí.

(Alexis)

Terry Pratchett: Back in Black

Letos je to už devět let, co svět přišel o jednoho výjimečného génia. Přijďte si s námi zavzpomínat.

(Alexis)

Zeměplocha a sociální témata

V této již tradiční přednášce se podíváme na to, jak se Terry Pratchett ve svých zeměplošškých knihách zabýval různými otázkami v rámci společenské problematiky – od rasismu až po institucionalizované náboženství. Jaké vlastně Pratchett zastával názory a jak se odráží v jeho knihách? V čem spočívá přesah Zeměplochy nad rámec „jen“ fantasy? Diskuse vítána!

(Jon Silverstone)