Sci-fi a fantasy

PÁTEK

Útočiště pro sociofoby

Útočiště pro sociofoby

Přijďte se k nám zašít před světem a strávit hodinku v potemnělé místnosti, kde nebudete muset s nikým interagovat, jen vnímat svět ušima a očima.

Netradiční filmoví zabijáci

Netradiční filmoví zabijáci

Už jsme si zvykli, že v hororech hrdinu pronásledují šílení maniaci, agresivní pavouci, či hadi, rozzlobení duchové a démoni, hladoví žraloci či zombie. Někdy ovšem tato epidemie krvelačnosti postihne někoho, od koho byste takovéto jednání opravdu nečekali?

(Doktor)

Zeměplošské písničky

Zeměplošské písničky

Jak se na Zeměploše opěvuje její největší město? Co zpívají trpaslíci nebo upíři? Existuje zeměplošská vážná hudba? A najdeme téma Zeměplochy i v zemneplošské hudbě? To a ještě více se dnes dozvíte a ještě si budeme moct zazpívat s kytarou.

(VeHaLi)

Starší i nové seriály, které neminout

Starší i nové seriály, které neminout.

Streamovacich platforem je asi jako hub po dešti a najít tam ten originální a zajímavý obsah je občas jako hledat jehlu v kupce sena. Ukážu vám to nejzajímavější z poslední doby, co vám mohlo uniknout.

(Lucy Leveller)

SOBOTA

Vstáváme s Luciferem

Vstáváme s Luciferem

Pán pekel si vzal dovolenou, otevřel si v LA bar a začal po boku detektiva Chloe Decker řešit zločiny. Andělé, démoni, Bůh, lidé v jednom seriálu. Pojďme si o něm pokecat, podívat se na pár videí a vyslechnout si i zákulisní informace.

(Lucy Leveller)

Svačinka se Stařenkou Oggovou

Svačinka se Stařenkou Oggovou

Přijďte si nechat podráždit chuťové pohárky tím nejlepším, co nám tento klenot zeměplošské gastroliteratury přináší. Kam se hrabe Magdaléna Dobromila na Gytu Oggovou! Tentokrát svačinový speciál!

(VeHaLi a Rausek)

Hillywood Show

Hillywood Show

Hillywood Show je sesterské duo z Nevady, které už více než dekádu tvoří parodie na různé známé filmy a seriály. Proslavily se parodiemi na Twilight sagu, ale mají na triku třeba Piráty z karibiku, Supernatural, několik parodií na Harryho Pottera a dokonce si vzaly do parády i Sherlocka a Doctora Who. Kdo Hillywood Show neznáte, stavte se, protože je určitě chcete poznat. A kdo je znáte, stavte se, a zasmějte se nad jejich skvělými kousky.

(LadyAlex)

Mycelium: Zakázané směry

Mycelium: Zakázané směry

Spóry mimozemských hub v lidské krvi. Oběti na oltáři, astrální bytosti, vtělené vesmírné Lodě. Tajné plány a psychotronické souboje: to je sága Mycelium. Komorní příběh Lucase Hildebrandta a Aš~šáda z Fomalhiwy v závěrečných svazcích dostává kosmické rozměry. Otevírají se planety dávných netechnických civilizací. Konec se blíží! Hmyzí bůh vstupuje na Zemi! Vážení posluchači, zůstaňte na příjmu.

(Vilma Kadlečková)

Poznej animovaný film

Poznej animovaný film

Strávili jste hodiny a hodiny u animáků a hravě zvládnete citovat každý Pixar film? Pak se přijďte předvést a získejte titul Dračího bojovníka.

(Allie)

Sociální problematika na Zeměploše

Sociální problematika na Zeměploše

Série knih o Zeměploše schovává za označením "humoristická fantasy" komentář Terryho Pratchetta k mnoha palčivým společenským tématům. Zabývá se mimo jiné sexismem, rasismem, nebo problematikou institucionalizového náboženství. Tato přednáška představuje, jaké postoje Pratchett zaujímá a co se vlastně snaží předat svým čtenářům.

(Jon Silverstone)

Komiksy a fantastika ve školách

Komiksy a fantastika ve školách

… aneb Slon JWP v porcelánu. Postavení komiksů a literární fantastiky ve školách a knihovnách aneb ledy se lámou, pomalu, ale jistě. Zážitky ze spanilých jízd po českých, moravských, slezských i slovenských školách z pohedu scifistického dinosaura…

(Walker)

The Watch? Don't watch!

The Watch? Don't watch!

Mezi britskými fanoušky Zeměplochy se o tomto seriálu pojednávajícím o ankh-morposké hlídce kapitána Elánia ve slušné společnosti nemluví. My ale nejsme tak distingovaní jako Britové a nebojíme se dopodrobna probrat všechny jeho mouchy. A to i když se jedná o tak velké mračno much, že se jím můžeme zadusit. Vkročme tedy do světa seriálu pojmenovaného po slavné zeměplošské Noční hlídce.

(Hadati)

Wallace a Gromit 2 – Nesprávné kalhoty

Wallace a Gromit 2 – Nesprávné kalhoty

Obyvatelům West Wallaby Street se nedostává peněz a Wallace proto musí přijmout podnájemníka. Novým přírůstkem se stává charismatický tučňák, z něhož se bohužel vyklube nechvalně proslulý zločinec Feathers McGraw. Když McGraw upraví jeden z Wallaceových vynálezů, automatizované Technokalhoty, a donutí Wallace ukrást diamant nevyčíslitelné hodnoty, na pomoc musí přijít pes Gromit. Ve fi nále nás čeká fantastická vlaková honička po celém domě, během níž se naše dvojice pokusí zneškodnit Featherse jednou provždy.

Cohousing v dnešní době: scifi nebo realita?

Cohousing v dnešní době: scifi nebo realita?

Jak najít dům? Jak ho získat? Jak u toho nikoho nezabít? Jak se o něj starat? Vyplatí se to? A to spolu všichni spíte?

(The Doom Crew)

Fantastičtí slovanští tvorové

Fantastičtí slovanští tvorové

Jak se liší slovanské víly od těch keltských? Co to znamená, když někoho tlačí můra? A odkud se vlastně vzali čerti? Na tyto a snad i další otázky odpovíme během procházky mezi slovanské nadpřirozené bytosti. Přineste si své vlastní znalosti a dotazy, budeme debatovat!

(Dark Lord)

Nelidští tvorové ve světě Zaklínače

Nelidští tvorové ve světě Zaklínače

Nelidští tvorové ve světě Zaklínače a jejich předobraz v lidové slovesnosti. Zaklínač v knížkách potkal spoustu různých nestvůr. Některé přebral i seriál, jiné ne. Co o těchto tvorech víme? A podle kterých jim Sapkowski dal jejich jména? O tomto všem bude tato přednáška.

(Doktor)

NEDĚLE

Vstáváme s Kouzelnou Beruškou

Vstáváme s Kouzelnou Beruškou

Po dlouhém dni plném zážitků vám Kouzelná Beruška a Černý kocour zpříjemní ranní vstávání. Klidně si sem doneste snídani od piráta Luigiho a nechte se unášet kouzlem.

(Alexis & Vendy)

Kostečky

Kostečky

Máte herní kostky? A mohla bych je vidět?Aneb vše, co jste kdy (ne)chtěli vědět o kostkách. Zajímavosti ze světa kostek, výrobci, série, kickstartery, praktické ukázky a mnoho dalšího.

(Vendy)

Irština - fantastický jazyk

Irština - fantastický jazyk

Irština je zvláštní jazyk - má míň pravidel než výjimek a skoro míň mluvčích než pravidel. Zato je ale hodně oblíbená mezi autory fantasy - od Sapkowského přes Pratchetta až po tvůrce D&D, s různou mírou správnosti. Jak vlastně tenhle jazyk funguje, jak ho správně číst, co má společného dítě a zelí a jak moc správně ho autoři fantasy používají se dozvíte v této přednášce.

(Jon Silverstone)